Syöttö kotiin! Renault 5 Roland-Garros saapuu Suomeen – auto, joka tarjoilee ässiä ja tuoksuu (ehkä) massakentältä
Game, Set, and Match! Renault 5 E-Tech sähköistyy nyt tennishistorialla, kun tyylikäs Roland-Garros-erikoismalli rantautuu Suomeen. Lue, miten ranskalainen eleganssi, 150 hevosvoimaa ja massakentän tunnelma yhdistyvät paketiksi, joka saa naapurin sähköautoilijan näyttämään pelkältä pallopojalta.
Nyt kaikki tennis- ja autofanit kuulolle, sillä tämä uutuus saa autoharrastajan ja tennisfanin hien nousemaan otsalle. Nyt emme puhu sähköauton toimintamatka-ahdistuksesta, vaan puhtaasta tyylistä.
Renault on päättänyt, että pelkkä sähköllä kulkeminen ei riitä; nyt sen on tapahduttava ranskalaista tennishistoriaa tihkuen. Suomeen rantautuu helmikuun lopulla Renault 5 E-Tech electric Roland-Garros -erikoismalli.
Tämä auto on tarkoitettu sinulle, joka haluat tuntea olevasi matkalla Pariisin massakentille, vaikka todellisuudessa istuisitkin ruuhkassa kehä ykkösellä räntäsateessa.

Maila käteen ja vaihde silmään
Jos olet aina haaveillut voivasi vaihtaa suuntaa kuin Roger Federer parhaimpina päivinään, Renaultilla on sinulle yllätys. Auton e-pop-vaihteenvalitsin on nimittäin muotoiltu muistuttamaan tennismailan grippiä.
Kyllä, luit oikein. Voit siis kuvitella kiskovasi yläkierrelyöntiä samalla, kun peruutat pois marketin parkkiruudusta.

Sisätiloissa tunnelma jatkuu hienostuneena. Verhoilu on saanut inspiraationsa urheilutekstiileistä, ja se on valmistettu kierrätetystä materiaalista. Kenties vanhoista tennispallojen karvoista? (Emme takaa tätä, mutta ajatus on kaunis).
Keskikonsolin langaton latausalusta on puolestaan värjätty muistuttamaan Roland-Garrosin ikonista massakenttää. Jos puhelimesi on siis jatkuvasti "hiekassa", tiedät miksi.

Ulkopuolella ristejä ja timantteja
Ulkokuori ei jätä arvailujen varaan sitä, kuka on kentän kuningas. Autossa on 18-tuumaiset timanttileikatut "electro-vanteet" ja ovissa Roland-Garros-merkinnät, joiden inspiraationa on toiminut Saint Andrewsin risti. Se ei ehkä auta sinua syöttämään kovempaa, mutta näyttää pirun hyvältä liikennevaloissa.

Värejä on tarjolla neljä, joista mehukkain on vain tähän malliin saatava schiste-satiiniharmaa (eli tyylikäs mattaharmaa). Jos haluat perinteisempää, tarjolla on myös valkoista, sinistä ja mustaa.

Speksit: Ei pelkkää pallottelua
Vaikka ulkonäkö on sporttinen, pellin (tai siis sähkömoottorin suojuksen) alla on tuttua ja turvallista tekniikkaa:
- Teho: 150 hevosvoimaa (riittää voittamaan useimmat pallopojat viivalta).
- Akku: 52 kWh (suurempi kuin useimmat tennisbägit).
- Toimintamatka: Jopa 409 km (pääset siis hyvin rauhallisesti ajaen jopa Helsingist Savonlinnan tenniskeskukseen yhdellä latauksella).
- Hinta: 34 290 € (halvempaa kuin oma tenniskenttä takapihalle).

Ensimmäiset autot saapuvat Suomeen helmikuun lopussa. Jos siis tunnet palavaa halua yhdistää sähköautoilu ja tennis-estetiikka, kannattaa suunnata Renault-kaupoille ennen kuin vastustaja murtaa syöttösi.
Tuomio: Tämä auto on todellinen "Game, Set and Match" niille, jotka haluavat pientä luksusta ja urheiluhenkeä arkeensa. Muista vain jättää ne hikiset tennis-sukat takakonttiin, ettei uusi premium-verhoilu pahoita mieltään!
Antti Liinpää, KaaraTV
