Saka oikoo KKV-tilastojen synnyttämiä mielikuvia – valituksia suhteessa myyntiin vähemmän kuin monilla muilla ketjuilla

Saka Finland Oy kiistää mielikuvan, että se olisi KKV:n valitustilastojen kärjessä. Yhtiön mukaan myyntiin suhteutettuna sen luvut ovat alan keskitasoa tai parempia – mutta tiedotteessa mainitut muut ketjut jäävät nimeämättä.

Saka oikoo KKV-tilastojen synnyttämiä mielikuvia – valituksia suhteessa myyntiin vähemmän kuin monilla muilla ketjuilla
Saka kertoo, että myyntivolyymiin suhteutettuna sen asiakasvalitusten määrä on pienempi kuin monilla muilla isoilla autoliikkeillä. Tiedotteessa mainittuja vertailuketjuja ei kuitenkaan nimetty. Photo by Austin Distel / Unsplash

Saka Finland Oy kiistää mielikuvan, että se olisi KKV:n valitustilastojen kärjessä. Yhtiön mukaan myyntiin suhteutettuna sen luvut ovat alan keskitasoa tai parempia – mutta tiedotteessa mainitut muut ketjut jäävät nimeämättä.

Saka Finland Oy julkaisi 13.8.2025 tiedotteen, jossa se kommentoi julkisuudessa esillä olleita Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) yhteydenottotilastoja käytettyjen autojen kaupasta.

Median uutisoinnin perusteella on voinut syntyä mielikuva, että kaksi suurinta autoketjua, Saka ja Kamux, olisivat kuluttajavalitusten pääkohteita. Sakan mukaan myyntimäärään suhteutetut luvut kertovat toisenlaisen tarinan.

Yhteydenotot suhteessa myyntivolyymiin

Sakan tiedotteen mukaan vuonna 2024 KKV:lle tulleiden yhteydenottojen osuus myytyjen autojen määrästä oli:

  • Saka: 1,68 %
  • Kamux: 2,03 %

Tiedotteessa kerrotaan, että Suomessa toimii seitsemän muuta merkittävää autoketjua, joiden suhteellinen yhteydenottomäärä vaihteli välillä 1,69–5,75 %. Sakan mukaan tämä osoittaa, että suhteessa myyntiin yhtiö saa vähemmän yhteydenottoja kuin moni muu alan iso toimija.

Tiedote ei kuitenkaan nimeä näitä muita ketjuja, mikä jättää vertailun avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi.

Sakan näkökulma ja toimintaperiaatteet

Sakan toimitusjohtaja Petri Poukkula painottaa, että pelkkien yhteydenottomäärien tarkastelu voi johtaa harhaan. Hänen mukaansa on tärkeämpää suhteuttaa luvut myytyjen autojen määrään ja tarkastella koko markkinaa.

Saka kertoo myyvänsä vuosittain noin 45 000 autoa, joista 94 % asiakkaista on tyytyväisiä tai neutraaleja siihen, miten tärkeät asiat on hoidettu kaupanteossa. Lisäksi 93 % asiakkaista koki tuotteen vastanneen täysin myyjän antamaa kuvausta.

Yhtiö kertoo panostavansa erityisesti:

  • Autojen kuntotarkastusprosessin kehittämiseen
  • Avoimeen ja rehelliseen viestintään
  • Asiakaskokemuksen jatkuvaan parantamiseen

Suhde viranomaisiin ja alan kehitykseen

Saka ilmoittaa näkevänsä vuoropuhelun KKV:n kanssa tervetulleena ja toivoo viranomaisilta selkeämpää ja oikeudenmukaisempaa viestintää.

Yhtiön mukaan käytettyjen autojen virhearvioinneissa on edelleen paljon tulkinnanvaraa, ja sen täsmentäminen auttaisi koko toimialaa.

Mitä kuluttajan kannattaa huomioida?

Vaikka Sakan luvut suhteessa myyntiin ovat sen mukaan alan keskitasoa tai parempia, KKV:n tilastot osoittavat, että kuluttajavalituksia syntyy käytettyjen autojen kaupassa laajalti – sekä isoilla ketjuilla että pienillä liikkeillä.

Kuluttajan kannattaakin aina:

  1. Tarkistaa auton historia ja kunto huolellisesti ennen kauppaa.
  2. Varmistaa, että sovitut asiat kirjataan kauppakirjaan.
  3. Säilyttää dokumentit ja viestit mahdollisten reklamaatioiden varalta.

Antti Liinpää, KaaraTV