”Robottimekaanikko” saapuu avuksi – MEKO tuo tekoälyn autokorjaamoille ensimmäisenä Pohjoismaissa
Tekoäly tulee korjaamolle. MEKO tuo mekaanikoille digitaalisen apulaisen. Vianetsintä nopeutuu ja tarkentuu, kun kymmenen vuoden korjausdata valjastetaan tekoälyn käyttöön. Lue, miten MEKOn uusi ratkaisu muuttaa autokorjaamojen arkea ja milloin palvelu rantautuu Suomeen.
Nykyaikainen auto on käytännössä pyörillä kulkeva tietokone, ja sen vianetsintä voi joskus muistuttaa enemmän hakuammuntaa pimeässä kuin perinteistä ruuvaamista. MEKO (tuttu muun muassa Mekonomen- ja Fixus-ketjuista Suomessa) on kuitenkin päättänyt sytyttää valot korjaamoille. Yhtiö lanseeraa nyt ensimmäisenä Pohjoismaissa tekoälypohjaisen diagnostiikkaratkaisun, joka lupaa mullistaa mekaanikkojen arjen.
Palvelu on jo käynnistynyt Ruotsissa, ja Suomen korjaamoille älyapulainen kurvaa myöhemmin kuluvan vuoden aikana.
Kymmenen vuoden kokemus yhdellä klikkauksella
Mistä tässä "tekoälytyökalussa" oikein on kyse? Kyseessä ei ole mikä tahansa ChatGPT, joka arvailee vastauksia, vaan ratkaisu perustuu MEKOn teknisen tuen viimeisen kymmenen vuoden aikana käsittelemiin, laadunvarmistettuihin korjauksiin.
Kun mekaanikko kohtaa visaisen ongelman, tekoäly seuloo valtavan datamäärän sekunneissa ja tarjoaa todennäköisimmän juurisyyn sekä oikeat korjaustoimenpiteet.
- Nopeus: Ei enää tuntien tiedonhakua manuaaleista tai foorumeilta.
- Tarkkuus: Ratkaisut perustuvat todelliseen toteutuneeseen dataan.
- Saatavuus: Älykäs tuki on käytössä 24/7.
”Tekoäly mahdollistaa kaikille korjaamoille valtavan määrän dataa eri autoihin ja malleihin liittyvistä korjauksista eri maiden välillä. Tämä parantaa korjaamoiden tehokkuutta ja kannattavuutta konkreettisesti”, toteaa MEKO Finlandin COO Leo Lahikainen.
Suomen kieli ja paikallinen data työn alla
Vaikka Ruotsissa homma on jo käynnissä, Suomen lanseerausta joudutaan vielä hetki odottamaan. Syy on kuitenkin hyvä: MEKO haluaa varmistaa, että tekoäly puhuu sujuvaa suomea ja ymmärtää nimenomaan Suomen ajoneuvokannan erityispiirteet.
Ennen julkaisua hiotaan teknisiä integraatioita ja varmistetaan, että työkalu istuu saumattomasti suomalaisten mekaanikkojen työpäivään. Tavoitteena on, että jatkossa auto saadaan takaisin tien päälle entistä nopeammin. Se on tietysti ennen kaikkea autoilijan etu.
KaaraTV:n kommentti
Autoalan digitalisaatio on otettu usein vastaan hieman varauksella, mutta MEKOn avaus on looginen jatkumo sille, mihin ala on menossa. Kun autojen vikakoodit muuttuvat monimutkaisemmiksi, tarvitaan rinnalle työkaluja, jotka kykenevät prosessoimaan massadataa ihmistä nopeammin.
Jos tämä lyhentää korjaamojonoja ja vähentää turhaa osien vaihtelua "kokeilumielessä", se on voitto kaikille.
Antti Liinpää, KaaraTV